Kinesiotaping? Ty barevné pásky? Není to jen pro sportovce?

Ne, není, u sportovců však jdou vidět nejčastěji, protože si jich nejčastěji všimneme například v televizi, kdy mají na sobě jen trikot, zatímco my, smrtelníci, máme ta polepená záda schovaná pod trikem a dvěma svetry.

Kinesiotaping lze právě využít v běžném životě, kdy pomáhá 24h denně tím, že pracuje pořád, je pohodlný, prodyšný, není pod oblečením téměř vidět, ale věřte mi, že když ho budete mít, budete se s ním stejně chtít pochlubit 🙂

Ono to má něco do sebe, když pochopíte, proč se ten tejp právě takto lepí, právě na ta místa na těle, s takovým napětím tejpu, při jeho správném nastříhání a spojíte to s vlastní zvědavostí a barevnou kombinací tejpu, kdy věříte, že fungovat bude a pomůže vám. Pak zde máte jistotu, že ho budete chtít znovu i když už bolest dávno přešla 🙂

10705310_10202885605722689_691941455_n

1) Záleží na barvě tejpu?

Slečno Danielo, jak jste mi lepila ten modrý tejp na to bříško, řeknu vám, že ten mi zabral daleko více než ten červený, který jsem měla posledně…“

Barva tejpů je vlastně psychologickou záležitostí. Všechny barvy tejpu mají právě tytéž vlastnosti, jsou stejně silné, stejně pružné, samozřejmě v závislosti na jednom výrobci. Porovnáme-li více výrobců, uvidíme odlišnosti jak ve struktuře, pružnosti, výdrže aplikace atd. Proto je VŽDY lepší si pořídit tejp od zkušeného výrobce, byť je trochu dražší než nějakou „no name“ značku.

V Japonsku, odkud kineziotejp pochází, jsou nakloněni při otoku používat „studené barvy“ jako je modrá, bílá a naopak, když cítí, že daná oblast se musí více zahřát, aplikují „teplejší barvy“ jako je červená či oranžová aj.

V naší kultuře spíše převládá názor: „ať se mi ty barvy hodí k dresu, oblečení, náladě…“ už ve výsledku působí rovněž psychologicky.

2) Jak dlouho mi tejp vydrží?

Mám úsměv na rtech při vzpomínce, kdy před jedním běžeckým závodem byla možnost se nechat zatejpovat těsně před startem. Ono je ten tejp hezký, když je čerstvě nalepený, ale to není zdaleka vše. Musíme mu vytvořit podmínky, aby co nejdéle vydržel, byl správně nalepený a fungoval.

Co se tedy stalo u těch běžců? Tejpy se odlepovaly nejpozději po prvním kilometru trati, proč? Protože jednoduše nestačily dobře přilnout k pokožce. Zpocená kůže narušila vlastnosti tejpu a ten se odlepil. Proto je vhodné aplikovat tejp minimálně 1-2 dny před závody nebo před větším fyzickým výkonem, aby nedošlo k jeho odlepení a tejp měl dostatek času „přilnout“ k pokožce. Nyní se již používají i lepidla ve spreji na lepší přilnavost, nevidím to ale často.

Také je rozdíl, kam se tejp aplikuje. Co myslíte, na jaké části těla vydrží tejp nejdéle? Záda-koleno-rameno-kotník?

Také záleží, jak se o tejp staráte. Zda se vám potí nohy, nenosíte ponožky v pantoflích atd, to máte tak na 1-3 dny. Zato záda vydrží nejdéle, protože nenamáháte tolik tuto oblast oblečením, dotyky apod.

Dobré a vhodné je nechat působit tejp 5-7 dní, déle se nedoporučuje, protože postupem času ztrácí svou elasticitu, odlepuje se a pokožka pod ním potřebuje regeneraci.

3) Můžu se s tejpem koupat?

S tejpem se můžete bez problému koupat. Koupel však není vhodná pár hodin po aplikaci tejpu. Zde hrozí, že se tejp odlepí, protože ještě dostatečně nepřilnul k pokožce.

Sauna se nedoporučuje z důvodu nadměrného pocení, s plaváním zde ale není problém. Pozor ale při utírání se ručníkem, jak říkám „nedrhněte se 🙂 utírejte se tak, jako byste byli čerstvě opálení.“

4) Po jaké době si můžu tejp znovu nechat aplikovat?

Po odstranění tejpu je pokožka mírně podrážděná. Je přínosné místo nakrémovat. Další aplikace tejpu je pak vhodná po 2-3 dnech, ale každému vyhovuje něco jiného.

5) Jak poznám kvalitní tejp?

Ten nekvalitní tejp vydrží na pokožce málo dnů po nalepení. Je však otázkou, zda je tejp aplikován například na plosku nohy a člověk se hodně potí, to pak opravdu nevydrží moc dlouhou dobu ani kvalitní tejp.

Pouhým pohmatem zda se jedná o kvalitní tejp či ne rozpozná ale zkušený terapeut, kterému prošlo rukama už hodně různých značek a může to tím porovnat. Nekvalitní tejpy častěji dráždí pokožku, jsou na ně alergie a po odlepení již nepruží. Mají špatně utkaná vlákna, která by měla být utkána podélně, tedy rovnoběžně s okraji.

6) Jak se dá tejp nejlépe odstranit?

Nejlépe je vhodné jej sundat ve sprše/vaně. Pomalu, s žádným „trhnutím“, protože si pak pokožku ještě více podráždíte. Zbylé lepidlo se dá odstranit mýdlem, pokud ne, dá se koupit speciální odstraňovač tejpů, já doma používám prostředek na bázi alkoholu a žádný problém jsem s tím nikdy neměla.

7) Nežádoucí účinky tejpu

Tejp by sám o sobě neměl mít žádné nežádoucí účinky, přesto se setkávám s lidmi, kteří jsou alergičtí na náplast, akrylovou vrstvu. Používám tedy zásadně hypoalergenní tejpy, abych předešla zbytečné alergii na lepidlo.

V závislosti na nadměrném protažení tejpu při jeho aplikaci hrozí to, že se pokožka podráždí, je vhodné, pokud nevíme, aplikovat vždy tejp s protažením menším.

8) Kontraindikace- kdy tejp NELEPIT

  • Dermatitidy, ekzémy
  • Znamínka, která výrazně přesahují povrch kůže
  • Čerstvé jizvy
  • Podrážděná pokožka
  • Křečové žíly, trombózy

    Pokud si byť něčím nejste jistí, je určitě vhodná konzultace s odborníkem, terapeutem. Raději se opravdu ujistěte, ať předejdete zbytečným problémům.

Vaše porodní asistentka

Mgr. Daniela Martiníková

Daniela Martiníková

Jako porodní asistentka se díky kineziotapingu specializuji u maminek na těhotné a poporodní bříško, bolesti zad a otoky končetin. Proto učím maminky, jak tohle všechno nejen v rámci úspory času zvládnou samy z pohodlí domova.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *